DAVETÇİLERE ŞÜPHE İLE BAKMA HASTALIĞI

Article

 

Allah’ın yolunda giden insanlar, halkın şüpheli bakışlarıyla karşı karşıyadırlar. Bazen onları övseler de, onlar hakkında çıkarılan dedikodulara hemen inanırlar. İftiracıların iftiraları yerini tutar. Tarihten bir örnek:

    Cüreyc, kendini ibadete vermiş abid bir kuldu. Bir manastıra çekilmiş orada ibadetle meşguldu. Derken bir gün annesi yanına geldi, o namaz kılıyordu.

"Ey Cüreyc! [Yanıma gel, seninle konuşacağım! Ben annenim]" diye seslendi. Cüreyc:

"Allahım! Annem ve namazım (hangisini tercih edeyim?)" diye düşündü). Namazına devama karar verdi.

Annesi çağırmasını [her defasında üç kere olmak üzere] üç gün tekrarladı. (Cevap alamayınca) üçüncü çağırmanın sonunda:

"Allahım, kötü kadınların yüzünü göstermedikçe canını alma!" diye bedduada bulundu. Benî İsrail, aralarında Cüreyc ve onun ibadetini konuşuyorlardı. O diyarda güzelliğiyle herkesin dilinde olan zaniye bir kadın vardı.

"Dilerseniz ben onu fitneye atarım" dedi. Gidip Cüreyc'e sataştı. Ancak Cüreyc ona iltifat etmedi.

Kadın bir çobana gitti. Bu çoban Cüreyc'in manastırı(nın dibi)nde barınak bulmuş birisiydi. Kadın onunla zina yaptı ve hamile kaldı. Çocuğu doğurunca:

"Bu çocuk Cüreyc'ten" dedi. Halk (öfkeyle) gelip Cüreyc'i manastırından çıkarıp manastırı yıktılar, [hakaretler ettiler], kendisini de dövmeye başladılar, (linç edeceklerdi). Cüreyc onlara:

"Derdiniz ne?" diye sordu.

"Şu fahişe ile zina yaptın ve senden bir çocuk doğurdu!" dediler. Cüreyc:

"Çocuk nerede, (getirin bana?)" dedi. Halk çocuğu ona getirdi. Cüreyc:

"Bırakın beni namazımı kılayım!" dedi. Bıraktılar ve namazını kıldı. Namazı bitince çocuğun yanına gitti, karnına dürttü ve:

"Ey çocuk! Baban kim?" diye sordu. Çocuk: "Falanca çoban!" dedi. Bunun üzerine halk Cüreyc'e gelip onu öpüp okşadı ve: "Senin manastırını altından yapacağız!" dedi. Cüreyc ise:

"Hayır! Eskiden olduğu gibi kerpiçten yapın!" dedi. Onlar da yaptılar.

 Tarih incelendiği zaman başta Peygamberler (AS) olmak üzere davet işi ile ilgilenen insanlar iftiralara uğramışlar. Allah'ın yolunda gitmek isteyen insanlar küçük bir hata yaptıkları zaman toplumda büyük yankılar uyandırır. Diğer taraftan toplum, ibadet ehli ile ilgili sürekli şüphe taşır. Onlar hakkında ufak bir iftira atıldığı zaman hemen dedikodu yapmaya başlarlar. Hz Aişe (R Anha) zina iftirasına uğradığı zaman toplumun büyük bir kesimi şüphelenmeye başladı. Hatta ayet onların bu tavrını kınadı. Müslümanların bir iftira karşısında nasıl davranması gerektiğini belirtti  “O iftirayı işittiğinizde erkek-kadın bütün mü'minlerin, kendileri hakkında hüsnü-zan besleyerek, özlerine leke kondurmaya yanaşmayarak '`Bu apaçık bir iftiradır" demeleri gerekmez miydi?” Nur 12

Hani bu iftirayı dilden dile yayıyordunuz. Hakkında hiçbir bilgiye sahip olmadığınız bu söylentiyi rastgele ağızlarınızda geveliyordunuz. Yaptığınız kötülüğü önemsiz sanıyordunuz. Oysa o, Allah katında ağır bir suçtu.  Onu işittiğiniz zaman "Bu konuda konuşmak bize yakışmaz. Haşa Allah'a! Bu ağır bir iftiradır" demeniz gerekmez miydi? nur 15-16

 

 Davetçi insan, çok dikkatli olmalı ve iftiracıların iftiralarına sebep olabilecek durumlardan kendini muhafaza etmelidir. Şüpheli şeylerden bile uzak durmalıdır. Toplumda bu kadar kötülük işlendiği halde ses çıkarmayan ve konuşmayan çoğu insan dinini yaşamaya çalışan biri hakkında iftira atıldığı zaman hemen der ki, belli idi. O ibadeti kendini gizlemek içindi. Zaten ne çıksa böylelerinden çıkar diye dedikodu yaparlar.

Yazar Hakkında

Toplam

128

Makale

MUHAMMED GÜNAY

Önceki MEMUR SEN BAŞKANI NE ALDI?
Sonraki

Yazılan yorumlar hiçbir şekilde tarafımızın görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.