ŞÜKÜR VE MİNNET!

Article

 

Hz. Hifa Ashabı Kiramda iffetli ve zengin bir hanımdı. Medine-i Münevvere’de güzelliğiyle ve ahlakıyla meşhurdu. Hz. Hifa, bir gün Resulallah (s.a.v)’a giderek:“Ya Resulallah bana beni Cennete götürecek bir iş öğret” dedi. Resulallah (s.a.v): “Önce evlen bununla dininin yarısını emniyete almış olursun” diye buyurdu. Hz. Hifa: “Ya Resulallah dengim kim olabilir? Bana Habeşistan Hükümdarı Necaşi evlenme teklif etti ama ben kabul etmedim. Hatta bana 100 deve ile pek çok değerli eşyalar verenler oldu kabul etmedim. Bugün ise kurtuluşum evlenmek ise kimi uygun görürseniz ben ona razıyım” dedi. 

Resulallah (s.a.v), Hz. Hifa’ya; “Yarın sabah mescide en önce kim gelirse onunla evlen” diye buyurdu. Ashab-ı Kiramın hepsi bu duruma razı oldular. Allah-u Teâlâ bunu işitenlere öyle bir uyku verdi ki biri hariç diğer Sahabeler uyanamadılar. Mescitte ilk önce Hz. Suheyb göründü. Hz. Suheyb kimsesi olmayan fakir, siyaha yakın tenli, zayıf ve çelimsiz bir sahabeydi. Hz. Hifa ise son derece asil ve zengin idi. Resulallah (s.a.v), Hz. Hifa’yı çağırarak durumu ona bildirdi. Hz. Hifa ise Allah-u Teâlâ’nın kararına razı olduğunu söyledi. Resulallah Efendimiz onların nikâhını kıydı. Hz. Suheyb’in dünyalık hiçbir şeyi yoktu. 

Resulallah Efendimiz; “Eşini al ve evine götür” buyurdu. Hz. Suheyb; “Ya Resulallah! Benim evim yok ki. Benim evim mescittir” dedi. Bunun üzerine Hz. Hifa şöyle cevap verdi; “Konağımı sana bağışladım.” Resulallah (s.a.v), buna çok sevindi ve Suheyb’e; “Hanımını alıp evine götür” buyurdu. 

Konağa gidildi. Yemek bitiminde Hz. Hifa şöyle dedi; “Ey Suheyb! Ben sana nimetim, sen bana minnetsin. Sen nimete şükür, ben bu minnete sabır için. Gel bu geceyi sen şükür ediciler, bende sabır ediciler olarak geçirelim!” 

O gece ikisi de ibadet ile meşgul oldular. Cebrail (a.s) geceki durumlarını Resulallah (s.a.v)’a bildirdi ve onları Cennetle müjdeledi. Resulallah (s.a.v), sabah mescide gelen Suheyb’i yanına çağırarak; “Bana geceki halini sen mi anlatırsın yoksa ben mi anlatayım” diye sordu. Hz. Suheyb; “Siz söyleyin Ya Resulallah” dedi. Resulallah (s.a.v) durumu anlatıp yaptıklarını onlara bildirdi ve şu müjdeyi verdi; “Siz Cennetliksiniz ve orda Allah’a yakın olacaksınız!” 

Suheyb, Allah-u Teâlâ’yı göreceğinden duyduğu sevinçle başını secdeye koyup şöyle dua etti; 

“Yarabbi! Eğer beni mağrifet etmişsen günahlara bulaşmadan ruhumu al!” 

Allah-u Teâlâ duasını kabul edip ruhunu secdede aldı. Ashabı Kiram bu durumu görünce ağlamaya başladı. Resulallah (s.a.v); “Bunun üzerine size daha çok şaşıracak bir şey var. Hifa da şu anda ruhunu Allah’a teslim etti” buyurdu. 

“Doğrusu mallarınız ve canlarınız sizin için bir imtihandır. Büyük mükâfat ise Allah’ın yanındadır.” ( Teğabun / 15) 

“Cennette yüce bir çardak vardır, burada yalnız şükredenler ve sabredenler bulunur.” (Hadis-i Şerif) 

KENAR YAZISI

“Doğrusu mallarınız ve canlarınız sizin için bir imtihandır. Büyük mükâfat ise Allah’ın yanındadır.” ( Teğabun / 15) 
“Cennette yüce bir çardak vardır, burada yalnız şükredenler ve sabredenler bulunur.” (Hadis-i Şerif)  

 

Yazar Hakkında

Toplam

1

Makale

SULTAN DEMİR

Önceki
Sonraki

Yazılan yorumlar hiçbir şekilde tarafımızın görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.