Toplu Taşımadaki halimiz

Article

Motor sesleri, egzoz ve korna, kentin boğucu ikliminin bitki örtüsüdür. Sabah evden çıkıp canhıraş adımlarla kaldırımları eskitip her gün otobüsün veya dolmuşun kollarına bırakıyoruz kendimizi. En azından kentin çalışanları, okuyanları olarak böyle yapıyoruz. Akşam olduğunda ceketini paltosun kapan kendini yine duraklara atıp sıradaki dolmuşu veya otobüsü bekliyor.

Kentin trafiğinin boğuculuğu içinde toplu taşımaya sığınalım diyoruz. Her bir kişiye bir araba düşse sadece işe gidip gelmek için, işin içinden hiç çıkılmaz. Çıkılmaz çıkılmasına da toplu taşımadan da mustaribiz. Hiç değilse günde bir saatimiz yolda geçiyor. Büyük kentlerde olduğu kadar korkunç olmasa da bizde de süre dişe dokunur miktarda. Toplu taşımayla işe, okula gidip gelirken biraz daha şartlar iyi olsun diye içimizden geçiriyoruz.

Belediye otobüsleri bir hayli eski. Eski olması sorun değil gerçi. Bakımsız olması asıl rahatsız edici olan. Bazen düşünüyorum bunlar dizel değil de sanki başka bir yakıt yakıyorlar. Otobüs gaza bastığında arkasından fabrika dumanı gibi tütüyor egzoz. Simsiyah, maazallah yoldan biri geçip te otobüsün arkasına rast gelmişse hali pek fena oluyor. İnsan nefes almakta zorlanıyor. Düşüp bayılası geliyor.

Bir diğer husus bu otobüslerin iç temizliği en son kaç yıl önce yapıldı merak ediyorum. Geçenlerde bindim bir otobüse, bir koltuk boştu oturayım dedim. Koltuğun üstünde kirden hiç değilse üç milim tabaka oluşmuş. Dedimdiğerine oturayım. Oranın durumu değerinden daha fena idi. Vazgeçtim oturmaktan ancak bu sefer tutunmam gerekti bir yerlere. Bu sefer de tutacak kemerler kenarlar tutulacak gibi değil. Malum toplu ulaşım araçları günde yüzlerce kişinin binip indiği araçlar. Bunların her seferde silinmesi gerekir. Hadi bizdeki abartı oldu derseniz en azından her akşam detaylı olarak silinip ilaçlanması gerekir. O da olmadı bari haftada bir temizleyin. İnsana yakışır bir ulaşıma ulaşalım.

Bir diğer husus, otobüslerin güzergâhları belli değil. Sadece belediyenin sitesinde geçiş yapılan birkaç noktanın ismi yazılı. Malum şehrimiz sürekli gelip giden insanlarla dolu. Gelen insanlar kolayca ayak uydurabilmeli. Mesela duraklarda otobüslerin geçiş güzergâhını gösteren haritalar olmalı. Ayrıca hangi otobüsün hangi saatte o duraktan geçeceği de yazılmalı. Malum teknoloji gelişti ve insanımız teknolojiyi kullanıyor. Artık gps ile anlık nokta belirleme yapılabiliyor. Belediye böyle bir hizmet web sitesi üzerinden anlık olarak otobüslerinin konumunu halka açabilir. Aslında pek çok insanımız haberdar olmasa da batmandaki otobüslerin konumuna ulaşabiliyoruz. Ancak burada dagüzergâhlar çizilmemiş. Hem güzergâh eklenmeli hem de kullanışlı bir ara yüz oluşturulmalı.

Bir diğer husus otobüs güzergâhları çeşitlendirilmeli ve sefer sayısı artırılmalıdır. Geç saatlerde seyrek aralıklarla da olsa gece 24 e kadar tüm noktalara sefer olmalı. Bazen bir program için gittiğimiz bir yerden yürüyerek dönmek zorunda kalıyoruz.

Dolmuşların durumu ise daha vahim. En büyük problem dolmuşların dakika uygulaması. Dolmuş dakikasını seferin başında gevşek tutup sonuna doğru koştura koştura gidiyor. Bu arada (kurallara uyanları tenzih ederim) ne kural kalıyor ne kaide. Artık dolmuş durmadan inip binmek zorunda kalıyoruz. Bu aşamada oluşan can güvenliği risklerini hepimiz biliyoruz. Buna çözüm bulmak gerekiyor. Dolmuşlar da gps kontrol sistemine girsinler. Hangi saniyede nerede oldukları canlı olarak izlensin ve ortalama sefer süresi tanımlansın.

Dolmuşların yolcu kapasitesi belirlenmeli ve fazla yolcu alınması engellenmelidir. Bazen dolmuşta nefes alacak yer de kalmıyor. İnsan onuruna yakışır şekilde yolculuk yapmak herkesin hakkı. Dolmuşların temizliği de otobüslerden farksız. Bazen elime bir bez alıp silesim geliyor dolmuşun sağını solunu. Temizlik imandandır. Dikkat edelim dolmuşçu kardeşim.

 

Ey yetkili ve ilgililerimiz, ara sıra batmanda belediye otobüsü ve dolmuşlarla yolculuk yapın. Ne demek istediğimi daha iyi anlarsınız. Tek tesellimiz, ulaşımın nispeten ucuz olması.

Yazar Hakkında

Toplam

2

Makale

SELMAN CAN

Önceki ÇOCUK, ŞEHİR VE OYUN PARKI
Sonraki

Yazılan yorumlar hiçbir şekilde tarafımızın görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.