Asrı Saadette Ramazan’ı Şerif

Article

                          

"Ramazan ayı, insanlara yol gösterici, doğrunun ve doğruyu eğriden ayırmanın açık delilleri olarak kendisinde Kuran’ın indirildiği aydır. Sizden her kim bu ayda bulunursa oruç tutsun" Bakara, 2/185. Mübarek üç ayların en mübarek ayı olan Ramazanın gölgesi üzerimize düşmüştür. Biz Müslümanlar tüm sanal gündemlerden kurtulup bu ilahi ve gerçek gündeme adapte olmalıyız nitekim rızayı bari bu ayda tenezzül edecek bu ayı bi hakkıyla idrak edenlere Rabbim bu ayı bizden, bizi bu aydan hoşnut kılsın İnşaallah.

Siyer e Nebide Ramazan ayı nübüveten çok önce Allah resulü (sav) ile tanışmıştır. Daha Resulullah (sav) çocuk iken dedesi Abdulmuttalib’in Ramazan aylarında Hira’ya inzivaya çekildiğini söylerler. Yine Mekke’nin muvahhidi ve cennet ile müjdelenen Said bin Zeyd’in (ra) babası olan Zeyd bin Amr bin Nüfeyl Ramazan ayı geldiğinde oda halktan uzaklaşarak Hira mağarasında inzivaya çekilir ve ya Rabbi sana nasıl ibadet edeceğimi bilmiyorum eyer bilseydim sana öyle ibadet ederdim derdi. Sonra yüz üstü yere kapaklanıp dua dua Allah’a (cc) yalvarırdı.

Resulullah’ın (sav) 35 yaşına geldiğinde Rabbimiz Nübüvvet hazırlığı için her Ramazan ayında hiraya çıkartarak halktan uzaklaştırıyordu ki bu ayın bereketiyle iç alemini pekiştirsin. Bu hal beş yıl sürdü 40 yaşına geldiğinde ramazan ayının son 10 günün de tekli gecelerinde Pazartesi veya Perşembe sabahı güneş doğmadan önce Cebrail (as) vasıtasıyla Resulullah’a (sav) ilk vahiy ilga edildi. Yani Ramazan ayı dediğimizde hakikati arayanlara ayetin tabiriyle yol gösterici bir kılavuzdur.

 

 Yani Ramazan ayı dediğimizde aklımıza tekrar tekrar gelmesi gereken değerler vardır. Öncelikle Ramazan Rabbimizin yer yüzüne son ikazı insanları hidayete götürecek son tenezzül, hak ile batılın birbirinden ayıran son kitabın doğum ayıdır. Ramazan ayı dediğimizde beni Adem’i diğer varlıklar içinde tekrar insanlığın şerefini yükselten ve alemlere yol gösterici ışık saçan olarak gönderilen ve bütün Peygamberlerin müjdelediği son Peygamberin (sav) geliş ayıdır. Nitekim son Peygamberin gelmesi son uyarıdır, artık kıyamet için sonun başlangıcıdır. Ramazan ayı dediğimizde Rabbimiz toplumun birbirlerine ülfetinin artması için Zekat’ı bu ay farz kılmıştır. Ramazan ayı Zekat ayıdır. Binana aleyh Hz Aişeye Resulullah’ın (sav) hali Ramazan ayında nasıldı diye sorulduğunda (O (sav) Ramazan ayında esen yel gibi cömerti) diyerek bu noktayı vurgulamıştır. Ramazan ayı dediğimizde Bedir muzafferiyeti ile ashabın sevinmesi ve ümmetin firaun’u olan ebu cehil’in ölmesidir. Bu ayda Allah (cc) rum süresindeki ifadeyle Müslümanları sevindirmiştir. Resulullah’a söylediği vaadi yerine getirmiş ve küfrün elle başlarını zelil etmiştir. Ramazan ayı dediğimizde ümmetin yer yıl 31 aralıkta andığı Mekke’nin fetih ayıdır. O günün Arabistanın da büyük bir zafer ve şehirlerin anası olan Mekke’nin şirkin bataklığından kurtulup İslam’ın temiz ve Nazif ellerinde tekrar ihya edilmesidir. Yani Ramazan’ı Şerif bir fırsat bir ihya ayıdır. İç alemimizdeki bütün kirlerden kurtulma geçmişe dönük günahlarımızı oruç ile yıkayıp, yükselme ayıdır. Ramazan‘ı Şerif dünyadaki tüm kara yüzlü insi ve cini şeytanları zelil etme ve onları mağlup etme ayıdır. Rabbim bize yeni baştan Asrı saadetteki Ramazanı şerifi yaşamayı nasip etsin. selam ve dua ile…

Yazar Hakkında

Toplam

8

Makale

CENGİZ AYDIN

Önceki Kutlu Doğum Etkinliklerinin Hülasası
Sonraki

Yazılan yorumlar hiçbir şekilde tarafımızın görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.