Hac Kayıtları 21 Aralık'ta Başlıyor

Hac Kayıtları 21 Aralık'ta Başlıyor

Hacca gitmek için ilk kez kayıt yaptıracak olanlar için, Diyanet İşleri Başkanlığı (DİB) il ve ilçe müftülükleri üzerinden 21-29 Aralık tarihleri arasında kayıt işlemlerini başlatacak.

Konu ile ilgili olarak dün Cuma hutbelerinde de duyuruda bulunan müftülükler, önceki yıllarda başvuruda bulunanların kayıt yenileme işlemlerinin ise Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından otomatik yapılacağını duyurdu.

Konu ile ilgili olarak açıklama yapan il müftülüğü, hacca gitmek isteyenlerin 21 – 29 Aralık 2017 tarihleri arasında kayıtlarını yapmaları gerektiği konusunda uyardı.

“İlk defa kayıt yaptıracak olanlar 21-29 Aralık tarihleri arasında başvuracaklar”

2018 yılı hac organizasyonu kapsamında, ilk defa kayıt yaptıracakların 21-29 Aralık tarihleri arasında ilgili bankalara 20 TL ön kayıt ücreti yatırmaları gerektiğini belirten Müftülük, “Hac kayıtları T.C. Kimlik numaraları ile yapılacak olup, yabancı uyruklu olanların kayıtları alınmayacaktır. Vatandaşlarımız ön kayıtlarını elektronik ortamda http://hac.diyanet.gov.tr adresinde gerekli bilgileri doldurarak veya müftülüklere bizzat müracaat ederek, müracaat formunu doldurmak suretiyle ‘Oda Tercihli’ veya “Otel” konaklama türlerinden birini hac fiyat aralıklarını göz önünde bulundurarak, varsa kuraya birlikte katılmak istediği kişileri de belirterek kayıtlarını yapabilirler.” dedi.

Açıklamada şu ifadeler kullanıldı: “Kaydı yenilenen vatandaşlarımızdan her hangi bir kayıt ücreti talep edilmeyecektir. Kayıt yenileme işlemi Başkanlığımızca yapılacaklardan; il/ilçe, konaklama türü veya kura birlikteliklerinde değişiklik talebinde bulunanların, 21-29 Aralık 2017 tarihleri arasında il veya ilçe müftülüklerine müracaat ederek işlemlerini yaptırmaları gerekmektedir. Hacı adayları müracaatlarını yaptıktan sonra mağduriyet yaşamamaları için kayıt durumlarını www.hac.diyanet.gov.tr adresinden sorgulayabileceklerdir. Bu nedenle, 2018 yılında ilk defa hacca gitmek isteyen ve kayıtları yenilenecek olan vatandaşlarımızın mağdur olmamaları için hac ön kayıt tarihlerine dikkat etmeleri yararlarına olacaktır.”  Haber Merkezi

 

 


Önceki Validen Fırını Patlayan Fabrikaya Ziyaret
Sonraki ATM Önlerinde Eziyet

Yazılan yorumlar hiçbir şekilde tarafımızın görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.